Vegánstvo si v posledných rokoch získalo značnú popularitu, čo viedlo k zvýšenému dopytu po jedlách rastlinného pôvodu. Výsledkom je prudký nárast počtu inovatívnych a zaujímavých vegánskych hlavných jedál, ktoré vyhovujú stravovacím preferenciám a zdravému životnému štýlu ľudí.
Jednou z výhod vegánskych jedál je, že sú bohaté na základné živiny a plné vlákniny, vitamínov a minerálov. Poskytujú širokú škálu zdravotných výhod vrátane zníženia rizika chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, niektoré druhy rakoviny a cukrovka 2. typu.
Okrem toho vegánske jedlá často obsahujú menej nasýtených tukov a cholesterolu v porovnaní s jedlami živočíšneho pôvodu, takže sú zdravé pre srdce.
Vegánske potraviny – zoznam
Vegánska strava označuje typ kuchyne, ktorá je úplne zbavená akýchkoľvek zložiek živočíšneho pôvodu, ako je mäso, mliečne výrobky, vajcia a med.
Tu je zoznam obľúbených vegánskych jedál, ktoré môžete použiť na prípravu vegan hlavných jedál:
- Ovocie a zelenina – bobule, jablká, pomaranče; zelenina napr. brokolica, špenát, mrkva a tekvica.
- Strukoviny – šošovica, cícer, čierna fazuľa a ďalšie tipy fazúľ.
- Obilniny a cereálie – quinoa, hnedá ryža, bulgur, ovos a celozrnný chlieb.
- Bielkoviny rastlinného pôvodu – tofu, tempeh a seitan.
- Rastlinné mlieka – mandľové, sójové, ovsené a kokosové mlieko.
- Orechy a semená – vlašské orechy, mandle, kešu oriešky, chia semienka, ľanové semienka a konopné semienka.
- Rastlinné oleje – olivový olej, kokosový olej, avokádový olej, slnečnicový a ďalšie.
- Vegánske alternatívy mäsa – vegánske klobásy, hamburgery, mäsové guľky a lahôdkové plátky.
- Vegánske dezerty a sladkosti – vegánske koláče, sušienky, koláčiky a zmrzliny.
- Vegánske koreniny a omáčky – koreniny, humus, guacamole, salsa, tahini a rastlinná majonéza.
Talianske jedlá
Jednou z najobľúbenejších svetových kuchýň je talianska kuchyňa. Vegánske talianske hlavné jedlá ponúkajú úžasnú kombináciu tradičných talianskych chutí a rastlinných surovín.
Talianska kuchyňa je známa svojimi jednoduchými, ale chutnými pokrmami a vegánske alternatívy môžu byť rovnako chutné a zároveň šetrné a udržateľné.
Cestoviny Pomodoro
Pozostávajú z uvarených cestovín zaliatych čerstvou paradajkovou omáčkou. Vegánske varianty používajú čerstvé paradajky, cesnak, extra panenský olivový olej.
Jednoduchosť tohto pokrmu umožňuje vyniknúť prirodzenej chuti surovín a výsledkom je ľahký cestovinový pokrm, ktorý uspokojí vaše chute.
Pizza
Existujú rôzne vegánske alternatívy cesta na pizzu, doplnené množstvom rastlinných ingrediencií, ako je paradajková omáčka, huby, cibuľa, paprika, olivy a dokonca aj vegánsky syr.
Rizoto
Taliansko je tiež známe svojím rizotom, krémovým a sýtym jedlom z ryže. Ak chcete pripraviť vegánske rizoto, môžete namiesto kuracieho vývaru použiť zeleninový vývar.
Na dochutenie môžete pridať sezónnu zeleninu – huby, špargľu alebo hrášok, ako aj bylinky, napríklad tymián alebo rozmarín.
Caponata
Táto sicílska špecialita je sladko-slaný guláš z baklažánov, paradajok, cibule, kapár a olív. Zvyčajne sa dochucuje sladkokyslou omáčkou z červeného vínneho octu a cukru.
Caponata sa môže podávať teplá alebo studená a dobre sa kombinuje s chrumkavým chlebom alebo cestovinami.
Cuketové špagety s pestom
Cuketové špagety podávané s domácou vegánskou omáčkou s pestom sú výbornou voľbou pre ľahké a osviežujúce jedlo. Špiralizované cuketové rezance, známe aj ako „zoodles“, sa hodia do omáčky z čerstvej bazalky, cesnaku, píniových orieškov, olivového oleja a nutričných kvasníc, ktoré im dodajú syrovú a orechovú chuť.
Bolonská omáčka
Bolognese zo šošovice je vegánskou obmenou klasickej mäsovej omáčky, v ktorej sa ako náhrada bielkovín používa varená šošovica. Šošovica sa dusí v bohatej paradajkovej omáčke s cibuľou, mrkvou, zelerom a cesnakom, čím vznikne výdatné a výživné hlavné jedlo, ktoré napodobňuje štruktúru a chuť originálu. Bolognese recept má mnoho variantov, no zakaždým ide o rýchle a výdatné jedlo vhodné na obed aj večeru.
Recept na vegánsky burger
Z cíceru s cesnakom, korením a bylinkami pripravte chutné vegánsky burger vhodný ako rýchle vegan hlavné jedlo alebo večeru.
Suroviny na vegánsky burger
- 250 g cíceru z konzervy
- 1 stredne veľká cibuľa (nakrájaná nadrobno)
- 2 strúčiky cesnaku (rozdrvené)
- 2 lyžičky mletého koriandra
- 2 lyžičky mletej rasce
- malý balíček plocholistej petržlenovej vňate (nasekaný)
- 2 lyžice hladkej múky
- 2 lyžice rastlinného oleja
- 100 g hummusu
- 4 žemle na hamburgery (rozkrojené na polovicu
- žerucha a ďalšia obľúbená zelenina (na podávanie)
Postup na vegánsky burger
- Cícer sceďte, dôkladne opláchnite a osušte, potom ho preložte do misy kuchynského robota. Pulzujte, kým sa nerozbije na hrubé omrvinky.
- Pridajte cibuľu, cesnak, korenie, petržlenovú vňať, múku a trochu korenia a pokračujte v pulzovaní, kým sa nespoja.
- Pomocou rúk jemne vytvarujte zmes do 4 placiek s priemerom asi 10 cm a hrúbkou 2 cm.
- Na veľkej panvici rozohrejte olej a falafely opekajte z každej strany 2 až 3 minúty alebo do zlatista.
- Žemle na hamburgery zľahka opečte na rozrezanej strane na panvici alebo ich opečte pod grilom.
- Jednu stranu každej žemle potrieme humusom, navrstvíme na ňu falafelový hamburger, pridáme hrsť žeruchy a nakrájanú zeleninu a na vrch položíme zvyšnú polovicu žemle.
Vegetariánske cestoviny – recept
Príprava tohto vegánskeho linguine s avokádom, paradajkami a limetkou vám zaberie pár minút. Tieto vegetariánske cestoviny môžete podávať aj za studena ako cestovinový šalát. Máte tak dva varianty na chutné a rýchle vegan hlavné jedlo či večeru.
Suroviny na vegetariánske cestoviny
- 115 g celozrnných lingune
- 1 limetka (zbavená kôry a odšťavená)
- 1 avokádo (zbavené kôstky, olúpané a nakrájané)
- 2 veľké zrelé paradajky (nakrájané)
- ½ balíčka čerstvého koriandra (nasekaného)
- 1 červená cibuľa (nadrobno nakrájaná)
Postup na vegetariánske cestoviny
- Cestoviny uvarte podľa návodu na obale – približne 10 minút.
- Medzitým dajte limetkovú šťavu a kôru do stredne veľkej misy spolu s avokádom, paradajkami, koriandrom a cibuľou. Všetko dobre premiešajte.
- Cestoviny scedíme, vhodíme do misky a dobre premiešame.
- Ak chcete cestoviny teplé, podávajte ihneď, prípadne aj mierne ohrejte.
Cestoviny môžete podávať aj za studena ako svieži šalát.
Omáčka na cestoviny – recept
Tieto krémové vegánske paradajkové cestoviny sú pripravené s kešu omáčkou na cestoviny, ktorá dodáva vegánskym pokrmom krémovú štruktúru a svetlú smotanovú farbu.
Suroviny na omáčku na cestoviny
- 1 šálka surových kešu orieškov
- ½ šálky vody
- ¾ lyžičky soli (rozdelené)
- 450 g rigatoni
- 2 lyžice olivového oleja
- 1 žltá cibuľa (nakrájaná nadrobno)
- 3 strúčiky cesnaku mleté
- ¼ šálky paradajkového pretlaku
- 1 paradajky v plechovke (nakrájané na kocky)
- ¼ lyžičky drveného červeného korenia
Postup na omáčku na cestoviny
- Kešu oriešky vložte do malej misky a zalejte vriacou vodou. Nechajte namočené, kým kešu nezmäknú, približne 60 minút.
- Kešu sceďte a preložte do mixéra s ½ šálky čerstvej vody a ¼ lyžičky soli. Rozmixujte do hladka. Odstavte.
- Priveďte do varu veľký hrniec osolenou vodou. Pridajte cestoviny a varte, kým nie sú al dente, približne o 2 až 3minúty kratšie, ako je uvedené na obale.
- Vyhraďte si 1 a ½ šálky vody z varenia cestovín.
- Vo veľkej panvici na strednom ohni rozohrejte olivový olej. Pridajte nakrájanú cibuľu a varte ju 3 až 4 minúty, kým nezmäkne. Pridajte cesnak a varte, kým sa nerozvonia, približne 1 minútu.
- Pridajte paradajkový pretlak a za stáleho miešania varte, kým nestmavne, približne 2 minúty. Potom pridajte paradajky nakrájané na kocky, zvyšnú ½ lyžičky soli a ½ šálky rezervovanej vody z cestovín.
- Omáčku priveďte do varu a varte, kým mierne nezhustne, približne 10 minút.
- Kým sa omáčka varí, preneste cestoviny, kešu krém a zvyšnú 1 šálku vody z varenia cestovín do omáčky a premiešajte, kým sa omáčka na cestovinách dobre nepokryje.
- Na vrch položte bazalku a ihneď podávajte.
Recepty z tofu
Tofu je známe svojou neutrálnou chuťou a schopnosťou absorbovať rôzne chute. Či už ste dlhoročným vegánom, alebo len chcete do svojho jedálnička zaradiť viac rastlinných jednoduchých jedál, tu je niekoľko chutných vegan receptov z tofu, ktoré určite potešia vaše chuťové poháriky:
Chrumkavé tofu Stir-Fry
Tento recept kombinuje ľahko opečené tofu so zeleninou ako je brokolica, paprika a mrkva. Toto vyprážané jedlo, zaliate aromatickou omáčkou zo sójovej omáčky, zázvoru, cesnaku a javorového sirupu, je nielen výživné, ale aj neuveriteľne sýte.
Miešané tofu
Tofu je výbornou náhradou miešaných vajíčok. Jednoducho rozdrvte pevné tofu a osmažte ho s cibuľou, paprikou, kurkumou, lahôdkovým droždím a obľúbeným korením. Podávajte ho s celozrnným toastom a plátkami čerstvého avokáda.
Tofu a zeleninové kari
Zeleninové kari predstavuje vegánsky recept, ktorý sa hodí ako jednoduché hlavné jedlo. Zmesi kari korenia, kokosového mlieka a zeleninového vývaru orestujte.
Pridajte kocky tofu so zmesou zeleniny, ako je karfiol, zelený hrášok a sladké zemiaky. Vychutnajte si ho s dusenou ryžou alebo chlebom naan.
Tofu špízy
Tieto tofu špízy sú ideálne na vonkajšie grilovanie alebo BBQ párty a ich príprava je neuveriteľne jednoduchá. Jednoducho cez noc marinujte tofu nakrájané na kocky v štipľavej BBQ omáčke, napichnite ich na špíz spolu s obľúbenou zeleninou a grilujte, až kým sa mierne nespaľujú a neskaramelizujú.
Podávajte ich ako príjemné predjedlo alebo ako hlavné jedlo s prílohou z grilovanej zeleniny alebo čerstvého šalátu.
Tofu lasagne
Tofu špenátové lasagne sú vegánskou obmenou klasického talianskeho jedla. Namiesto tradičného syra ricotta sa v tomto recepte kombinuje rozmixované hodvábne tofu so špenátom, lahôdkovými kvasnicami, cesnakom a bylinkami, aby sa vytvorila krémová a aromatická náplň. Zmes tofu navrstvite s rezancami lasagní a obľúbenou paradajkovou omáčkou, potom zapečte do zlatista.
Tofu vám umožňuje pripraviť širokú škálu chutných jedál. Nezabudnite si upraviť chute podľa vlastných preferencií a vychutnajte si mnohé výhody začlenenia výživných potravín rastlinného pôvodu do svojho jedálnička.
Ďalšie rýchle tipy na obed – recepty
Nebojte sa experimentovať s príchuťami, korením a bylinkami, aby boli vaše recepty na vegánsky obed zaujímavé a rozmanité. Nebojte sa tiež upravovať recepty podľa svojich preferencií alebo diétnych potrieb. Tu je niekoľko tipov rýchly vegan obed:
AK obľubujete skôr domácu kuchyňu, skúste tradičné slovenské jedlá vo veganánksych variantoch:
- Hlivové rizoto
- Halušky s tvarohom
- Zapekané zemiaky
- Vegan bryndzové halušky
- Guľky v paradajkovej omáčke
- Fliačky s kapustou
- Vegánsky stroganov
Ak hľadáte vegan hlavné jedlá zo svetovej kuchyne, skúste tieto rýchle recepty:
Vegánske hlavné jedlá sa časom výrazne menili a dokázali, že rastlinná strava môže byť rozmanitá, chutná a sýta. Od farebných šalátových mís až po hrejivý pastiersky koláč – o možnosti, ktoré môžete preskúmať a vychutnať si, nie je núdza.
Tieto jedlá ukazujú nekonečné možnosti vegánskej kuchyne a povzbudzujú všetkých, aby prijali súcitnejší a ekologickejší spôsob stravovania.