Paradajková polievka je klasický pokrm, ktorý sa podáva po celom svete. Je farebná, aromatická a všestranná – a jej príprava je skutočne jednoduchá. Paradajková polievka sa najčastejšie podáva ako obed alebo večera. Doplňte ju opečenou zeleninou, strúhaným vegánskym syrom, rozdrvenými tortillovými čipsami a pripravte si naozaj sýte hlavné jedlo.
Bez ohľadu na to, ako ju podávate, domáca paradajková polievka ulahodí všetkým stravníkom, vrátane tých najmenších. S niekoľkými jednoduchými prísadami si môžete rajčinovú polievku pripraviť za menej ako hodinu.
História prípravy paradajkovej polievky
Trvalo pomerne dlho, kým sa paradajky stali základnou surovinou v kuchyni. Paradajky boli v Amerike až do roku 1800 považované za jedovaté. Až keď nedostatok potravín spôsobený občianskou vojnou spôsobil, že konzervovanie sa stalo nevyhnutnosťou, ľudia zistili, že paradajky sú chutné a výborne skladovateľné.
Ako prvé zaznamenané verzie tohto pokrmu sa uvádzajú dva recepty:
- V Spojených štátoch sa už niekoľko rokov pred občianskou vojnou jedna žena venovala tvorbe chutných paradajkových receptov. V rámci projektu Gutenber je dostupná digitálna kópia knihy Elizy Leslieovej z roku 1857, v ktorej je podrobne opísaných niekoľko receptov na paradajkovú polievku. Okrem paradajok všetky recepty vyžadujú nejaký druh hovädzieho mäsa.
- Podľa verejnej knižnice v Betheli Maria Parloaová, uverejnila recept na paradajkovú polievku vo svojej knihe „The Appledore Cook Book“ z roku 1872.
Napriek dvom ženám, ktoré boli priekopníčkami receptu na paradajkovú polievku, zavedenie konzervovaných paradajok vydláždilo cestu paradajkovej polievke v jej modernej podobe.
Niekoľko desaťročí po skončení vojny, v roku 1897, vydala spoločnosť Campbell Soup Company svoj prvý rad kondenzovaných polievok, z ktorých jedna bola paradajková.
Čiastočne inšpirovaný Campbellovou polievkou, dopyt po paradajkách v Amerike začiatkom 20. storočia výrazne vzrástol. V roku 1910 spoločnosť začala svoj program šľachtenia paradajok. Jedna z prvých vyšľachtených paradajok, paradajka Rutgers, existuje dodnes.
Od svojho uvedenia na trh sa Campbellova paradajková polievka stala bežnou súčasťou americkej špajze.
Paradajková polievka – recept
Táto krémová vegánska paradajková polievka je pripravená z konzervovaných paradajok a lahodného kokosového mlieka. To jej dodáva dokonalú štruktúru a sladký nádych. Chuť polievky podčiarkuje karamelizovaná cibuľka. Táto paradajková polievka je ideálnym obedom alebo večerou.
Suroviny na paradajkovú polievku
- ½ lyžice olivového oleja
- 1 veľká žltá cibuľa (nakrájaná na plátky)
- 3 strúčiky cesnaku (nakrájané na plátky)
- 1 plechovka celých lúpaných paradajok
- 1 plechovka plnotučného kokosového mlieka (vyhraďte 2 lyžice na pokvapkanie)
- 1 lyžička talianskeho korenia
- ½ lyžičky soli
- mleté čierne korenie
- čerstvá bazalka (na servírovanie)
Postup na paradajkovú polievku
- Najskôr skaramelizujte cibuľu. Do hrnaca dajte ½ lyžice olivového oleja, cibuľu a trochu soli. Cibuľu varte za občasného miešania. Kontrolujte ju každých 5 až 10 minút, kým úplne neskaramelizuje a nezíska zlatohnedú farbu. Môžete pridať niekoľko čajových lyžičiek vody.
- Keď je cibuľa skaramelizovná, znížte teplotu na minimum a vmiešajte cesnak. Varte ešte 2 minúty, alebo kým cesnak nezíska vôňu.
- Do hrnca pridajte paradajky a lyžicou ich čo najlepšie rozdeľte, potom pridajte kokosové mlieko, talianske korenie, soľ a čierne mleté korenia. Varte ešte 5 minút.
- Polievku mixujte, kým nebude úplne hladká a nechajte variť ešte 5 minút.
- Ochutnajte a v prípade potreby pridajte viac soli a korenia.
- Polievku rozdeľte do tanierov, ozdobte čerstvou bazalkou a pokvapkajte kokosovým mliekom.
Tipy k receptu
- Ak nechcete použiť kokosové mlieko, môžete použiť aj 1 a 3/4 šálky kešu mlieka. Neodporúčame mandľové ani žiadne iné mlieko. Kokosové a kešu dodávajú polievke tú najlepšiu chuť.
- Túto polievku môžete podávať s cesnakovým chlebom, crostini, naanom, francúzskym chlebom alebo grilovaným vegánskym syrom.
- Ďalšou možnosťou servírovania je, že ju môžete ju naliať na cestoviny a použiť ako omáčku.
- Ak máte radi chuť krémovej polievky, vyskúšajte aj vegánsku mrkvovú krémovú polievku, ktorá je jedným z najchutnejších a najvýživnejších vegánskych jedál, aké si môžete pripraviť.
Rajčinová polievka s bazalkou – recept
Rajčinová polievka podľa tohto receptu je vegánska, bohatá, lahodná a mimoriadne chutná vďaka pečeným paradajkám a bylinkám. Navyše je schválená pre stredomorskú diétu, takže si ju môžete dopriať bez výčitiek,
Táto jednoduchá paradajková polievka je plná dobrôt a chutí, od čerstvých byliniek, ako je bazalka a tymián, cez aromatické korenie, sladkú pečenú mrkvu až po pár ďalších hrejivých korenín.
Suroviny na rajčinovú polievku
- 1400 g rímskych paradajok (rozkrojených na polovicu)
- 2 až 3 mrkvy (ošúpané a nakrájané na malé kúsky)
- 2 stredne veľké žlté cibule (nakrájané nadrobno)
- 5 strúčikov cesnaku (nakrájaných nadrobno)
- 1 šálka drvených paradajok z konzervy
- 2 a ½ šálky vody
- extra panenský olivový olej
- soľ a korenie
- 50 g čerstvých bazalkových listov
- 3 až 4 vetvičky čerstvého tymianu
- 1 lyžička suchého oregana
- ½ lyžičky mletej papriky
- ½ lyžičky mletej rasce
- kvapka limetkovej alebo citrónovej šťavy
Postup na rajčinovú polievku
- Rúru rozohrejte na 220 °C.
- Vo veľkej miske zmiešajte nakrájané paradajky a kúsky mrkvy. Pridajte veľkú kvapku extra panenského olivového oleja a ochuťte soľou a čiernym korením. Premiešajte, aby sa spojili.
- Preneste na veľký plech na pečenie a dobre rozložte v jednej vrstve. Pečte vo vyhriatej rúre približne 30 minút. Keď sú hotové, odstráňte z ohňa a nechajte asi 10 minút vychladnúť.
- Pečené paradajky a mrkvu presuňte do mixéra s nožmi, pridajte pár kvapiek vody a rozmixujte.
- Vo veľkom hrnci na varenie zohrejte 2 lyžice extra panenského olivového oleja na stredne silnom ohni, kým sa nezačne lesknúť. Pridajte cibuľu a varte ju asi 3 minúty, potom pridajte cesnak a krátko ho opečte do zlatista.
- Do hrnca nalejte pečenú paradajkovú zmes. Vmiešajte drvené paradajky, 2 ½ šálky vody, bazalku, tymian a korenie. Dochuťte trochou soli a čierneho korenia. Priveďte do varu, potom znížte teplotu a čiastočne prikryte. Nechajte variť približne 20 minút.
- Odstráňte tymiánové vetvičky a paradajkovo-bazalkovú polievku prelejte do servírovacích misiek. Ak chcete, pridajte kvapku limetkovej šťavy a štedrú kvapku extra panenského olivového oleja.
- Podávajte s obľúbeným chrumkavým chlebom alebo grilovanými kúskami francúzskej bagety.
TIP: V letných horúčavách sa hodí aj studená gazpacho polievka z paradajok a zeleniny. V zimných mesiacoch zase zahreje tradičná šošovicová polievka.
Poznámky k receptu
- Limetková šťava rajčinovú polievku rozžiari a zvýrazní jej chuť.
- Ak chcete polievke dodať trochu hlbší, dymový nádych, pridajte dobrú štipku údenej papriky.
- Olivový olej dodá paradajkovej polievke hĺbku a luxusný zamatový povrch.
- Ak máte radi pikantné, môžete spolu s paradajkami a mrkvou opiecť pár papričiek jalapeňo a rozmixovať ich ako súčasť základu polievky.
- Kto má rád hustejšie polievky, môže použiť tapiokovú múku, ktorá polievku zahustí a navyše neobsahuje lepok.
Paradajková polievka z pretlaku – recept
Tento recept na paradajkovú polievku z pretlaku je skutočne rýchly a nenáročný na prípravu. Ideálny vtedy, keď potrebujete mať teplé jedlo hotové behom niekoľkých minút.
Suroviny na paradajkovú polievku z pretlaku
- 5 lyžíc olivového oleja
- 1 veľká cibuľa (nakrájaná)
- 4 strúčiky cesnaku (mleté)
- 1 a 1/2 lyžičky soli
- 1 a 1/2 lyžičky čierneho korenia
- 3 lyžice hladkej múky
- 1 plechovka rozdrvených alebo nakrájaných paradajok
- 1 plechovka paradajkového pretlaku
- 2 šálky vody
- 1 lyžica cukru
Postup na paradajkovú polievku z pretlaku
- Na oleji orestujte cibuľu a cesnak. Po chvíli pridajte soľ a korenie. Miešajte, kým cibuľa nezmäkne a nezačne voňať, približne 7 minút.
- Pridajte múku. Miešajte, aby vznikla pasta. Pokračujte v miešaní, kým múka nenadobudne svetlohnedú farbu. Cibuľová pasta by mala byť zlatistá s malou hnedou karamelizáciou.
- Pridáme drvené paradajky, paradajkový pretlak, vodu a cukor. Premiešajte, aby sa spojili. Hrniec prikryte a na stredne silnom ohni priveďte do varu, potom znížte teplotu na strednú a nechajte variť odkryté asi 20 minút.
- Polievku rozmixujte ponorným mixérom.
- Naberte do misiek, posypte čerstvo posekaným korením, nasekanou bazalkou a podávajte sendviče so zapekaným syrom.
Talianska paradajková polievka – recept
Pappa al Pomodoro je oficiálny názov tejto polievky. Je to rustikálna polievka z paradajok, cesnaku, cibule, zeleninového vývaru a chleba – najlepšie dobrého talianskeho bochníka.
Suroviny na taliansku paradajkovú polievku
- 2 šálky žltej cibule (nakrájanej na kocky)
- 4 lyžice extra panenského olivového oleja (rozdelené na 2 lyžice + 2 lyžice)
- 5 strúčikov cesnaku (mletého)
- 2 konzervy celých lúpaných paradajok (alebo približne 1 kg čerstvých zrelých paradajok)
- 2 šálky zeleninového vývaru
- 1/2 lyžičky soli
- 3 bobkové listy
- 1 lyžička sušeného oregana
- 1 a 1/2 šálky talianskeho chleba (nakrájaného na kocky)
- čerstvo nastrúhaný vegánsky syr
- nasekaná čerstvá bazalka alebo petržlenová vňať na ozdobu
Postup na taliansku paradajkovú polievku
- V hrnci s hrubým dnom rozohrejte na strednom ohni 2 lyžice olivového oleja. Pridajte cibuľu nakrájanú na kocky a pomaly varte, kým nezmäkne a nezačne sa sfarbovať, približne 10 minút.
- Pridajte mletý cesnak a varte ešte minútu.
- Do hrnca pridajte paradajky, pričom ich pri vkladaní do hrnca rozdrvte rukou. Tvrdé konce stoniek alebo zvyšky rajčiakov zbavte šupiek.
- Pridajte zeleninový vývar, bobkový list a sušené oregano.
- Zahrejte na miernom ohni a znížte teplotu, aby sa udržiaval nízky stupeň varu. Varte 20 minút.
- Počas varenia rajčinovej polievky pripravte chlebové krutóny.
- Na panvici rozohrejte 2 lyžice olivového oleja na strednom ohni. Keď je olej horúci, pridajte na panvicu na kocky nakrájaný chlieb. Premiešajte, aby sa krutóny pokryli olejom, a rozložte ich do jednej vrstvy.
- Nechajte ich na panvici, kým jedna strana nezozlátne, a potom ich pomocou klieští otočte na druhú stranu. Po opečení aspoň dvoch strán odstráňte z ohňa.
- Odstráňte bobkové listy. Pomocou ponorného mixéra polievku nahrubo rozmixujte (asi polovicu polievky, niektoré kúsky nechajte nerozmixované).
- Ozdobte čerstvo nastrúhaným vegan syrom, krutónmi a nasekanou čerstvou bazalkou alebo petržlenovou vňaťou.
TIP: Ak je leto, pridajte do talianskej paradajkovej polievky hrsť čerstvých bazalkových lístkov. Ak nie, na ozdobu sa hodí aj čerstvá petržlenová vňať a nastrúhaný vegánsky syr.
Rajčinový pretlak – recept
Rajčinový pretlak je zložka, ktorá sa často používa v omáčkach na cestoviny a paradajkových polievkach. Je hodvábne hladký a neobsahuje žiadne semienka ani šupky, ktoré sa zvyknú dostať do nakrájaných paradajok alebo paradajkovej omáčky.
Suroviny na rajčinový pretlak
- 1,5 kg čerstvých zrelých paradajok
- 1/4 lyžičky kyseliny citrónovej
Postup na rajčinový pretlak
- Pripravte si suroviny.
- Paradajky umyte, menšie paradajky rozrežte na polovicu a väčšie paradajky nahrubo nakrájajte.
- Všetky paradajky vložte do hrnca.
- Na stredne silnom ohni ich priveďte do varu. Keď sa teplota v hrnci zvýši, paradajky uvoľnia časť svojej tekutiny, čím si zabezpečia vlastnú tekutinu, v ktorej sa budú variť.
- Znížte teplotu, aby sa udržiaval stály a aktívny var. Za častého miešania varte 10 až 15 minút, kým sa paradajky nezačnú rozpadávať.
- Zmes nechajte aspoň 5 minút vychladnúť. Paradajkovú zmes prežeňte cez mlynček alebo ju rozmixujte v mixéri alebo kuchynskom robote.
- Pyré preceďte cez jemné sitko, aby ste odstránili semienka a kúsky šupky, vďaka tomu získate hladké pyré.
- Ak je paradajkový pretlak riedky a vyzerá vodnatý, môžete ho vrátiť do hrnca, priviesť do varu a potom znížiť teplotu, aby sa udržiaval na miernom ohni. Varte, kým sa nezredukuje na požadovanú konzistenciu, a často miešajte.
TIP: Paradajkový pretlak možno pripraviť z akejkoľvek odrody paradajok. Na vytvorenie hustejšieho pretlaku si vyberte paradajky, ako sú Roma alebo San Marzano.
Čerstvý paradajkový pretlak vydrží v chladničke až týždeň, výborne sa zmrazuje a na dlhšie skladovanie ho môžete konzervovať.