Vegánske lasagne sú chutnou a výživnou alternatívou tradičných lasagní, pretože neobsahujú živočíšne produkty a zároveň obsahujú zdravé prísady, ktoré uspokoja chute nielen vegánov. Tento rastlinný pokrm sa vyznačuje vrstvami aromatických ingrediencií a krémovou omáčkou, vďaka čomu je ideálnou voľbou na obed aj večeru.
Napriek vegánskym zdravým a výživným zložkám môžu byť vegan lasagne krémové a veľmi sýte.
Obsah článku
Z akých surovín sa pripravujú vegánske lasagne
Základom vegánskych lasagní – podobne ako tých tradičných – sú plátky cestovín, ktoré sa zvyčajne vyrábajú z krupicovej alebo celozrnnej múky, čo zaručuje dostatok vlákniny.
Náplň pozostáva z rôznych druhov zeleniny, ako sú cuketa, baklažán, špenát, huby a paprika. Táto zelenina poskytuje množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré zlepšujú celkový výživový profil pokrmu.
Vegánske lasagne s cuketou a ďalšou zeleninou niektoré deti až tak neobľubujú. No ak sa použije červená šošovica, spokojní budú všetci stravníci.
Tradičné mäso v lasagniach možno nahradiť kombináciou šošovice a vlašských orechov. Šošovica je plná rastlinných bielkovín a vlákniny, zatiaľ čo vlašské orechy poskytujú bohatú, orieškovú chuť a zdravé tuky. Spoločne vytvárajú chutnú a uspokojivú konzistenciu podobnú mäsu.
Omáčky vo vegánskych lasagniach sa zvyčajne vyrábajú z paradajkovej omáčky. Pre získanie krémovej chute, možno pripraviť vegánsku bešamelovú omáčku z rastlinného mlieka, napríklad zo sójového alebo mandľového a s trochou lahôdkového droždia, ktoré dodá syrovú a pikantnú chuť. Táto omáčka nielen zvýrazní chuť, zároveň zabezpečí aj šťavnatú textúru.
Vrstvenie je pri vegánskych lasagniach veľmi dôležité, aby sa vytvorila harmonická zmes chutí. Striedaním vrstiev plátkov cestovín, zeleninovej náplne a omáčky sa zostaví pokrm, ktorý uspokojí chuťové poháriky.
Vegánske lasagne recept
Tento recept na vegánske lasagne je najlepší a najjednoduchší vegánsky lasagne recept aký možno nájsť. Sú vrstvené bohatou marinarou, krémovou ricottou, špenátom, rezancami a posypané vegánskym syrom mozzarella. Navyše vďaka červenej šošovici každá porcia obsahuje 26 gramov bielkovín.
Suroviny na vegánske lasagne
- 1 šálka sušenej červenej šošovice
- 2 plechovky omáčky marinara
- 1 šálka surových kešu orieškov
- 450 g pevného tofu osušeného
- 1/2 šálky lahôdkového droždia
- 3 lyžice čerstvej citrónovej šťavy
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička sušenej bazalky
- 1 lyžička oregana
- 1/2 lyžičky cesnakového prášku
- 3 šálky baby špenátu
- 1 škatuľa rezancov lasagní (asi 12 plátov)
- 2 až 3 šálky strúhanej vegánskej mozzarelly
Postup na vegánske lasagne
- Uvaríme červenú šošovicu. Do stredne veľkého hrnca pridáme 1 šálku sušenej červenej šošovice a 3 šálky vody. Privedieme do varu a potom varíme približne 20 minút. Šošovicu scedíme v jemnom sitku, potom ju pridáme späť do hrnca a vmiešame do nej omáčku marinara.
- Predhrejeme rúru na 180 °C.
- Pripravíme kešu-tofu ricottu: Vložíme kešu oriešky do kuchynského robota a spracujeme ich na jemnú mrveničku. Potom do kuchynského robota pridáme nakrájané tofu, lahôdkové droždie, citrónovú šťavu, soľ, bazalku, oregano a cesnakový prášok. Pulzujeme, kým sa dobre nespoja a ricotta nebude celkom hladká. Ak je príliš hustá, pridáme niekoľko lyžíc vody.
- Na dno veľkej zapekacej misy s rozmermi 23 × 33 cm dáme asi 1 šálku šošovicovej marinády. Rovnomerne ju rozotrieme. Potom pridáme 4 až 5 rezancov lasagní (nevarených).
- Na rezance rozotrieme polovicu ricotty. Navrch dáme polovicu špenátu.
- Na špenát pridáme asi 1 šálku omáčky marinara a na vrch položíme 4 až 5 rezancov lasagní.
- Na rezance rozotrieme zvyšok ricotty a potom zvyšok špenátu. Na špenát položíme ďalších 4-5 rezancov a potom rovnomerne polejeme zvyškom omáčky.
- Prekryjeme tesne fóliou a pečieme 40 minút.
- Kým sa lasagne pečú, pripravíme 2 až 3 šálky vegánskeho syra mozzarella.
- Po 40 minútach sa odstráni fólia a lyžicou sa nanesie mozzarella.
- Vložíme lasagne späť do rúry a pečieme ešte 20 minút odkryté. Vyberieme z rúry, necháme aspoň 15 minút vychladnúť a podávame.
Šošovicu možno nahradiť aj vegánskym mletým hovädzím mäsom. Vegánske mleté mäso sa uvarí na panvici, potom sa primieša marinara a pokračuje sa podľa receptu.
Baklažánové lasagne – recept
Baklažánové lasagne predstavujú mimoriadne chutné talianske jedlo. Baklažánové lasagne majú všetky chute a textúry šťavnatých a syrových lasagní bez cestovín a mliečnych výrobkov. Ide o odľahčenú verziu výdatného jedla, ktoré s radosťou zaradí každý do svojho vegánskeho jedálnička.
Suroviny na baklažánové lasagne
Kešu ricotta
- 2 šálky surových kešu orieškov (namočených cez noc vo vode)
- 1/4 šálky mandľového mlieka
- 3 lyžice čerstvej citrónovej šťavy
- 2 lyžice extra panenského olivového oleja
- 1/2 lyžice agáve
- 1/2 lyžice lahôdkového droždia
- 2 strúčiky cesnaku
- 1/2 lyžičky morskej soli
- 1/2 lyžičky čierneho korenia
- 5 listov čerstvej bazalky
Baklažánové lasagne
- 2 veľké baklažány (nakrájané kolieska)
- 1 dávka kešu ricotty
- 1 a 1/3 šálky vašej obľúbenej marinárskej omáčky
- 3-4 lístky čerstvej bazalky (natrhané)
- vločky červenej papriky na posypanie
- olivový olej
Postup na baklažánové lasagne
- Kešu oriešky namočíme na noc, potom ich dobre opláchneme a osušíme.
- Predhrejeme rúru na 220 °C a vyložíme veľkú nádobu na pečenie pergamenovým papierom.
- Plátky baklažánu poriadne pokvapkáme olivovým olejom a okoreníme morskou soľou. Rozložíme ich na plech a pečieme 20 minút.
- Kým je baklažán v rúre, pripravíme kešu ricottu.
- Na prípravu ricotty sa pridajú všetky ingrediencie do kuchynského robota a spracovávajú, kým sa nevytvorí štruktúra podobná ricotte. Malo by to trvať len niekoľko minút.
- Na dno zapekacej misy rozotrieme 1/3 šálky marinary a potom ju pokryjeme vrstvou plátkov baklažánu.
- Na baklažán rozotrieme trochu kešu ricotty, toľko, aby pokryla celý baklažán.
- Na ricottu rozotrieme ďalšiu asi 1/3 šálky marinary a trochu natrhanej čerstvej bazalky.
- Vrstvu opäť preložíme baklažánom, pričom postup zopakujeme 3-krát.
- Posledná by mali byť vrstva ricotty a marinary.
- Zapekaciu misu vložíme do rúry a pečieme asi 20 minút alebo kým paradajková omáčka nezačne bublať a ricotta na povrchu mierne zhnedne.
- Necháme mierne vychladnúť a podávame teplé.
Recept na zeleninové lasagne
Zeleninové lasagne sú plné jednoduchej zeleniny a najlepšieho syra ricotta z kešu orechov. Zeleninové lasagne sú výdatným a sýtym jedlom, ktoré si každý zamiluje a nikto sa nespozná, že neobsahujú mliečne výrobky.
Suroviny na zeleninové lasagne
- 1 lyžica olivového oleja
- 1 malá cibuľa (nakrájaná na kocky)
- 2 až 3 strúčiky cesnaku (mleté)
- 2 šálky mrkvy (nakrájaná na kocky)
- 2 šálky cukety (nakrájaná na kocky)
- 2 šálky žltej tekvice (nakrájaná na kocky)
- 230 g šampiňónov (nakrájaných)
- 1/2 lyžičky talianskeho korenia (alebo tymianu, bazalky a majoránky)
- 1 balenie mrazeného špenátu (rozmrazeného a osušeného)
- 3 šálky omáčky na cestoviny
- cca 9 rezancov lasagní (obyčajných alebo bez varenia)
- 2 šálky vegánskej ricotty (kešu syr ricotta alebo tofu ricotta)
- soľ a korenie podľa chuti
Postup na zeleninové lasagne
- Predhrejeme rúru na 180 °C.
- Uvaríme rezance podľa návodu na obale, odložíme bokom.
- Na veľkej panvici zohrejeme olej na strednom ohni, pridáme cibuľu a cesnak a restujeme asi 5 minút. Pridáme mrkvu, cuketu, tekvicu, huby, bylinky a dobrú štipku soli a korenia, pokračujeme v restovaní ďalších 5 až 7 minút. Odstavíme z ohňa.
- Zmiešame kešu ricottu a špenát, dobre premiešame.
- Na dno zapekacej misy dáme asi 1/3 šálky omáčky, ktorú rozotrieme, pridáme vrstvu cestovín, na ňu 1/2 ricotty a 1/2 zeleniny.
- Pridáme ďalšiu vrstvu cestovín, 1/2 zvyšnej omáčky, potom zvyšok ricotty a nakoniec zeleninu. Pridáme ešte jednu vrstvu cestovín a zalejeme zvyšnou omáčkou.
- Lasagne prikryjeme a pečieme asi 40 minút.
- Prikryté necháme 5 minút odpočívať, odstránime alobal a necháme ešte 10 minút chladnúť.
- Na vrch sa môže pridať vegánsky parmezán a trochu čerstvo nasekanej bazalky.
Bešamel na lasagne – bešamel recept
Klasická krémová biela omáčka je upravená na vegánsku bešamelovú omáčku. Bešamel na lasagne predstavuje ideálnu základnú omáčku na akékoľvek cestovinové jedlo.
Suroviny na bešamel na lasagne
- 3 lyžice vegánskeho masla
- 2 lyžice múky
- 2 šálky nemliečneho mlieka zahriateho
- soľ a korenie podľa chuti
Postup na bešamel na lasagne
- Na panvici na omáčku rozpustíme maslo na miernom ohni. Pridáme múku a šľaháme, kým nezhustne a nezačne bublať, no nezhnedne (približne 2 minúty).
- Do panvice nalejeme teplé mlieko a pokračujeme v šľahaní, kým omáčka nezhustne (približne 3 minúty).
- Do panvice pridáme soľ, korenie a muškátový oriešok a premiešame.
- Omáčku je najlepšie použiť ihneď. Ak sa pripravuje vopred, položíme na ňu voskový papier, kým nebude pripravená na použitie.
Lasagne recepty
Vegánske variácie lasagní ponúkajú chutnú a výživnú obmenu klasického talianskeho jedla. Vďaka rastlinným surovinám sú plné chutí a textúr, ktoré dokážu uspokojiť každú chuť.
Tu je niekoľko lákavých vegánskych variácií lasagní, ktoré ešte možno vyskúšať:
Lasagne zo šošovice a húb
Šošovica a huby vytvárajú výdatnú a mäsitú štruktúru. Uvaríme šošovicu domäkka a zmiešame ju s dusenými hubami, cesnakom, cibuľou a bylinkami, aby sme získali aromatickú náplň. Zmes navrstvíme na pláty lasagní a na záver ju zalejeme štipľavou omáčkou marinara a vegánskym syrom.
Lasagne z maslovej tekvice a šalvie
V tejto variante sa do vrstiev lasagní pridáva kombinácia pečenej maslovej tekvice a čerstvej šalvie. Maslovú tekvicu nakrájame na tenké plátky a upečieme do mäkka. Na tekvicu navrstvíme vegánsku ricottu, vegánsky syr a paradajkovú omáčku so šalviou. Výsledkom sú aromatické lasagne s nádychom jesennej esencie.
Stredomorské lasagne
Lasagniam možno dať exotický nádych tým, že ich obohatíme o stredomorské ingrediencie. Medzi pláty lasagní navrstvíme pečený baklažán, cuketu, sušené paradajky, artičoky a olivy.
Dochutíme bazalkou, oreganom, cesnakom a vegánskym syrom a na záver ich zalejeme domácou paradajkovou omáčkou. Výsledkom sú lasagne plné stredomorských chutí.
Podobne ako tradičné lasagne aj tie vegánske v sebe ukrývajú výrazné chute a sýty zážitok, no obsahujú naviac zdravé ingrediencie. Svojimi žiarivými farbami a neodolateľnou chuťou dokazujú, že rastlinná kuchyňa môže byť vzrušujúca a chutná.