Brusnicová omáčka recept – k slanému aj sladkému

DipyOmáčkyVegánske recepty

Táto jednoduchá brusnicová omáčka, ktorá sa vyrába z 5 ingrediencií, je hotová po 15 minútach na sporáku. Ochutená čerstvou pomarančovou šťavou, hnedým cukrom a štipkou vanilky – je lepšia ako ostatné.

Brusnicová omáčka sa v USA tradične podáva k pečenému moriakovi na Deň vďakyvzdania. U nás si ju najčastejšie dávame ku grilovanému hermelínu či mäsu. Vynikajúca je však aj k bezmäsitým jedlám, sladkým jedlám aj na zdobenie nielen vianočných koláčikov.

Prečo je táto brusnicová omáčka najlepšia

  • Rýchla – len 15 minút na sporáku
  • Jednoduchá – nemusíte najprv variť vodu a cukor
  • Pohodlná – len 5 jednoduchých ingrediencií vrátane vody
  • Chutná – vyrobená z čerstvej pomarančovej šťavy a kôry
  • Konzistencia – stredne hustá s rozmiešanými celými brusnicami
  • Hnedý cukor a vanilka – na rozdiel od ostatných receptov na brusnicovú omáčku

Ingrediencie na jednoduchú brusnicovú omáčku

V tomto recepte na brusnicovú omáčku nie je potrebný kukuričný škrob ani iné zahusťovadlá.

  • Brusnice: Použite čerstvé alebo mrazené brusnice. Nepoužívajte sušené.
  • Voda: Brusnice sa varia v tekutine, preto používame kombináciu vody a pomarančovej šťavy. Použitie výlučne pomarančovej šťavy prekrýva brusnicovú chuť.
  • Čerstvá pomarančová šťava: Z čerstvého pomaranča vylisujeme 1/4 šálky šťavy. Pomarančovú kôru aj tak potrebujete, tak prečo nepoužiť šťavu vo vnútri? Pomaranč a brusnica sú prirodzenou dvojicou.
  • Hnedý cukor: Prečo používať obyčajný biely kryštálový cukor, keď je tu hnedý cukor? Bude stačiť 3/4 šálky, ale ak chcete veľmi sladkú brusnicovú omáčku, zvýšte množstvo na 1 šálku.
  • Pomarančová kôra: Predtým, ako odšťavíte pomaranč, nastrúhajte z neho kôru. Kôru pridajte po tom, ako omáčka prestane byť teplá. Prečo? Keď varíte brusnicovú omáčku s kôrou, konečný výsledok chutí trochu horko.
  • Vanilkový extrakt: V mnohých receptoch na brusnicovú omáčku sa táto prísada nepoužíva. Kvapka vanilkového extraktu však chutí v kombinácii s pomarančom, hnedým cukrom a brusnicami neuveriteľne. A ako bonus aj krásne vonia.
Brusnicová omáčka sa hodí k slaným aj sladkým pokrmom.

Recept na brusnicovú omáčku

Výroba vlastnej brusnicovej omáčky je naozaj jednoduchá a môžete ju pripraviť niekoľko dní vopred.

Ingrediencie na brusnicovú omáčku

  • 350 g brusníc, opláchnutých
  • 3/4 šálky (150 g) vody
  • 1/4 šálky (60 ml) čerstvej pomarančovej šťavy (asi 1/2 veľkého pomaranča)
  • 3/4 šálky (150 g) baleného svetlého alebo tmavého trstinového cukru
  • 1 lyžička pomarančovej kôry
  • 1/2 lyžičky čistého vanilkového extraktu

Postup na brusnicovú omáčku

  1. Skôr ako začnete, prečítajte si toto: Potrebujete čerstvú pomarančovú šťavu a pomarančovú kôru. Odporúčame najprv ošúpať kôru z pomaranča, kôru odložiť bokom a potom pomaranč nakrájať na odšťavenie. (Z nakrájaného pomaranča sa kôra ťažšie odstraňuje.)
  2. Na 1/4 šálky šťavy potrebujete približne polovicu veľkého pomaranča. Ak potrebujete viac šťavy na získanie 1/4 šálky, odšťavte druhú polovicu pomaranča.
  3. Po opláchnutí brusníc odložte 1/2 šálky brusníc bokom. Tie na záver vmiešate do šťavy, aby ste získali extra textúru.
  4. Zvyšné brusnice, vodu, pomarančovú šťavu a hnedý cukor zmiešajte v hrnci na miernom ohni. Zmes občas premiešajte, kým sa nezačne variť. Keď sa začne variť, znížte teplotu na stredne nízku.
  5. Za občasného miešania pokračujte vo varení, kým sa tekutina nezredukuje a brusnice neprasknú a nezhustnú, približne ďalších 10 minút.
  6. Odstavte z ohňa a vmiešajte 1/2 šálky odložených brusníc, pomarančovú kôru a vanilkový extrakt. Omáčka bude pri chladnutí ďalej hustnúť.
  7. Omáčka je výborná teplá alebo pri izbovej teplote. Zvyšky prikryte a skladujte v chladničke až 5 dní.

Poznámky k receptu

Pokyny na prípravu a mrazenie: Omáčku môžete pripraviť 3 dni vopred. Úplne ju nechajte vychladnúť, pevne prikryte a potom uložte do chladničky, kým nebude pripravená na použitie. Pred podávaním ju v prípade potreby zohrejte na izbovú teplotu alebo na sporáku alebo v mikrovlnnej rúre.

Ak chcete omáčku zmraziť, úplne ju ochlaďte. Mrazte ju až 3 mesiace. Pred podávaním ju rozmrazte v chladničke, potom ju upravte na izbovú teplotu alebo zohrejte na sporáku/v mikrovlnnej rúre.

Brusnice: Na jedno 350 g vrecko sa zvyčajne dávajú 3 až 4 šálky. Môžete použiť čerstvé alebo mrazené brusnice. Nie je potrebné ich úplne rozmraziť. Pred použitím brusnice prepláchnite vodou v cedidle. Nie je potrebné ich osušiť – kvapky vody sú v poriadku.

Brusnicová omáčka je výbornou prílohou a ozvláštni váš slávnostný stôl.

Výmeny a náhrady v recepte na brusnicovú omáčku

Na konci varenia primiešajte niektoré z nasledujúcich ingrediencií: pekanové orechy, pomarančovú kôru, hrozienka, ríbezle, čučoriedky, škoricu, muškátový oriešok, nové korenie.

Ak chcete dosiahnuť výraznejšiu pomarančovú chuť, znížte množstvo vody v recepte na 1/2 šálky a pridajte 1/4 šálky pomarančovej šťavy.

Ak chcete brusnicovú omáčku so zníženým obsahom cukru, použite polovicu uvedeného množstva cukru, potom ochutnajte a podľa potreby pridajte viac. Znížte tiež množstvo vody na 1/2 šálky a podľa potreby pridajte viac, ak sa vám omáčka zdá príliš hustá.

Ak dodržiavate redukčné stravovanie a chcete pripraviť brusnicovú omáčku bez cukru, nahraďte cukor náhradou cukru, ako je stévia alebo brezový cukor.

Použitie brusnicovej omáčky

Horko-sladká brusnicová omáčka má v kuchyni všestranné využitie. Osviežite ňou chuť slaných aj sladkých jedál.

Krásne tmavočervené plody brusníc skrývajú viacero benefitov pre naše zdravie.

Brusnice a ich prínosy pre naše zdravie

Brusnica veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon) je stálezelený ker, ktorý rastie v močariskách v Severnej Amerike, ale v prírode sa vyskytujú aj iné typy. Vytvára tmavočervené plody, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú.

Brusnice patria do čeľade vresovité a sú príbuzné s čučoriedkami a borievkami.

Brusnice sú bohaté na rôzne zdravé vitamíny a rastlinné zlúčeniny. Brusnice sa skladajú predovšetkým zo sacharidov a vlákniny. Môžu sa pochváliť aj niekoľkými vitamínmi a minerálmi vrátane mangánu, medi a vitamínov C, E a K1.

Chemické látky v brusniciach zabraňujú baktériám priľnúť k bunkám v močových cestách. Nezdá sa však, že by dokázali odstrániť baktérie, ktoré už na týchto bunkách priľnuli. To môže vysvetľovať, prečo brusnice pomáhajú predchádzať infekciám močových ciest, ale nepomáhajú ich liečiť.

Ľudia bežne používajú brusnice na prevenciu infekcie močových ciest. Brusnice sa používajú aj pri obličkových kameňoch, zväčšenej prostate, bežnom prechladnutí a mnohých ďalších ochoreniach.

Pri pravidelnej konzumácii môžu brusnice alebo brusnicová šťava znížiť riziko vzniku rakoviny žalúdka. Šťava a extrakt tiež zlepšujú viaceré rizikové faktory srdcových ochorení vrátane hladiny cholesterolu a krvného tlaku.

IngrediencieRecept

© 2025 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang